Kedvenc filmjeim az anyaságról
- Pelenkanyu
- Apr 29, 2020
- 4 min read
Updated: May 2, 2020
Szeretnék nektek megmutatni pár filmet, amiben az anyaság, mint téma erősen jelen van. Lesz közte vígjáték, dráma, kosztümös film és sorozat is. Természetesen a felsorolás nagyon hosszú lenne ebben a témakörben, éppen ezért csak a 6 kedvencemről fogok nektek írni. Előre szólok, hogy nem célom spoilerezni, mert lehet, hogy van olyan, aki nem látta még ezeket a filmeket, ezért nem lövöm le a poént egyik esetben sem.
kép forrás: www.imdb.com
1. Rossz anyák (Bad moms) 2016
Nagyon jó vasárnapi esti chill film is lehet, de nem egy hasgörcsöt eredményező nevetésre kell számítani. Szerintem jó színésznők lettek kiválasztva a különböző anyatípusok bemutatására. Tényleg minden anya magára találhat, én sok tényező miatt is Mila Kunissal, vagyis az ő általa alakított Amy-vel tudok azonosulni. Az ő történetén keresztül láthatjuk, hogy milyen nehéz egy anyának a legrosszabb pillanatokban is ellátni a gyerekeit és felállni egy trauma után. Persze mindezt humorosan bemutatva, hiszen mikor a különféle anyatípusok egymásra találnak, az vicces párbeszédeket és helyzeteket tud szülni.
kép forrás: www.imdb.com
2. Anya, lánya, unokája (Georgia Rule) 2007
Mikor először láttam tv-ben ezt a filmet, az első pár perc alapján azt hittem, hogy Lindsay Lohan-nek valami kis egyszerű vígjátéka lehet. Aztán egyre érdekesebb kezdett lenni az egész történet és a vígjátéknak hitt filmecske kemény drámába csapott át. Itt szeretném kiemelni a színészeket, hiszen nagyon jól válogatták ki a főszereplő hármast. Jane Fonda tökéletesen hozza a kemény szabályokhoz ragaszkodó nagymamát, Lindsey-hez tökéletesen illik a lázadó tini szerepe, és én személy szerint nagyon szerettem Felicity Huffman-t már a Született feleségekben is, és itt sem okozott csalódást. Elég komoly üzenete van a filmnek, és meg mondom őszintén engem elég sokszor fel is zaklatott. Azért a vicces jelentek ellensúlyozzák ezt, de nem mondanám, hogy többször meg fogom nézni.
kép forrás: www.imdb.com
3. A hercegnő (The Duchess) 2008
Talán nem egy tipikusan anyaságról szóló film, legalábbis maga a történet nem feltétlenül ezt akarja nekünk mutatni, elsőre biztosan nem. A XVIII. században játszódik, amikor a nők és anyák helyzete eleve más volt, mint most. Azonban az, ahogy az édesanyák viszonyultak a gyermekeikhez, az semmiben sem különbözik a jelen helyzettől. Nekem Keira Knightley az egyik nagyon nagy kedvencem, főleg ha kosztümös filmről van szó, szerintem ezek a szerepek tökéletesen állnak neki. Az általa játszott karakter, Georgiana Spencer, egy történelmi személy, így a történetbe még jobban bele tudja magát élni az ember. Az anyaság tekintetében a filmnél fontosabb az általa közvetített üzenet. Az, hogy abban az időben, a nőkben csak az utódnemzés lehetőségét látták, csúnya szóval élve (másra sem voltak jók). Georgiana azonban többet szeretett volna ennél, kiállni önmagáért a céljaiért, az emberekeért. Mindemellett a gyermekei voltak számára a legfontosabbak, és őket még a céljaiért sem tudta volna feladni. Hiszen ilyen egy igazi anya, első a gyermeke, és csak azután jön saját maga. Ha szeretitek a kosztümös filmeket, akkor tényleg tudom ajánlani. Sajnos a vége nem happy end, de mivel megtörtént esemény alapján készült a film, így érthető, hiszen a valóságban sem mindig boldog a befejezés.
kép forrás: www.imdb.com
4. A szív bajnokai (The Blind Side ) 2009
Ennek a filmek a főszereplője is, egy valós személy, méghozzá egy amerikai-futballista életét dolgozza fel, akinek volt is szerencséje megnézi a saját magáról szóló mozifilmet. Egy tipikus jómódú, iskolázott és vallásos amerikai család, szülők, két szép gyerek, családi ház, ezzel találkozunk a történetben. Sandra Bullock játsza az édesanyát, aki nem véletlenül kapta meg ezért a filmért élete első Oscar-díját. A család úgy dönt, hogy felkarolják a hajléktalan, sötétbőrű fiút, aki nem tud kiszakadni a sors okozta nehéz és viszontagságos életéből. A család szeret jótékonykodni, így befogadták Michaelt, aki ezáltal tudja folytatni iskolai tanulmányait és kiderül róla, hogy sokkal több rejtőzik a felszín alatt. Elkezd amerikai focizni elég nagy sikerrel és egyetemre jár, a többit pedig nem szeretném elárulni. Az anyaság egy újabb arca mutatkozik meg ebben a filmben is, hiszen adott egy anya, akinek megvan mindene, amire egy nő és egy édesanya vágyhat, mégis vállalja azt, hogy befogad és felnevel egy olyan srácot, aki abszolút nem illik bele a családi képbe. Támadják is ezért őket elég rendesen, de azért a végére mindenki jól jön ki a történetből.
kép forrás: www.imdb.com
5. Pszichoanyu (Tully) 2018
Egy háromgyermekes édesanya átlagosnak mondható helyzetét mutatja be a film. Sok oldalon vígjátékként van feltüntetve, szerintem azonban egy kőkemény dráma, a Charlize Theron által alakított anyuka lelki drámája. A színésznő tökéletesen hozza a karaktert, mind külsőleg, mind belsőleg, hihetetlen, hogy ez a gyönyörű nő így átalakult a szerep kedvéért, bár nem ez az első eset. Pontosan ezért mutatja be jól a film, hogy bármelyik szép és fiatal nő képes így kinézni és érezni magát bizonyos élethelyzetekben. A film nem éppen az anyaság csodás és idilli világát hivatott bemutatni, de valahol sajnos ez is az anyai lét része. A főszereplő édesanya, Marlo segítségképp kap egy éjszakai dadust maga mellé, ami elég bizarr ötlet így elsőre és érdekes helyzeteket szül, de nem abban az értelemben, amire elsőként gondolnánk. A vége egy óriási csattanó, nem is szeretném elárulni. A Pszichoanyu azt a lelki átváltozást próbálja érzékeltetni, amin egy édesanya megy át a terhesség és a gyereknevelés során. Azt, amit felad ezért, és amit maga mögött hagyott. Egy nő sosem lesz már ugyan olyan, ha édesanyává válik.
kép forrás: www.imdb.com
6. Szívek szállodája (Gilmore Girls) 2000
Ugyan nem filmről van szó, de úgy éreztem, hogy a legeslegnagyobb kedvencemet mindenképp ide kell sorolnom. Ez az a sorozat, amit már legalább háromszor néztem végig, és ha megy a tv-ben egy-egy epizód, biztos, hogy odakapcsolok. Az egész sorozatot úgy imádom, ahogy van, és amikor nézem, valami olyan hangulat jár át, amit nem tudok mihez hasonlítani. Egyszerre a nyugalom, a vidámság és az izgalom. Kicsit mindig azt érzem, hogy szeretnék ebben a sorozatban élni és a karakterek valamelyike lenni. A főszereplő édesanya, Lorelai Gilmore az abszolút kedvencem és nem csak azért, mert tökéletesen tudok azonosulni vele, hiszen ő is egyedül neveli a lányát, emellett pedig küzd az álmaiért és keresi a szerelmet. Reménykedem abban, hogy a lányommal én is ki tudok majd alakítani egy ennyire szoros kapcsolatot, mint ami Rory és az édesanyja között van, még ha csak kitalált karakterekről is beszélünk. Nem szeretném a történetet leírni, nyilván egy sorozatnál ez elég nehéz is lenne és sejtésem szerint, nem nagyon van olyan nő vagy fiatal lány, aki ne látta volna, vagy ne ismerné a Gilmore lányok történetét. Végszónak csak annyit, hogy bárcsak az én életemben is lenne egy Luke!!!!!
Comments