top of page

Sógyurmáztunk

  • Writer: Pelenkanyu
    Pelenkanyu
  • May 2, 2020
  • 2 min read

Nagyon szeretek kézműves dolgokat csinálni, és alig vártam, hogy a kislányom is abba korba lépjen, amikor már közösen tudunk mindenféle dolgokat készíteni. Most másfél éves a kis tündérkém, és nagy örömömre minden ilyen dolog leköti és érdekli őt. Olyan 1 éves kora körül már kapott egy kis asztalt székekkel, vettünk neki filctollat, amit kifejezetten kisgyerekek is használhatnak, és kapott gyurmát is. A gyurmázás egy nagyon jó és összetett módja a kézügyesség fejlesztésére.

Fejleszti többek között a:

 kézügyességet  kreativitást  izomerősítő  figyelmet és koncentrációt  megfigyelőkészséget  színek megismerését  szem-kéz koordinációt

Sok gyerek van a családunkban így ismerek már minden márkát, minden jól bevált terméket így meg is vettem a legnépszerűbb gyurma márkát a piacon a Play-Doh gyurmát. Rengetegféle szett kapható belőle, de én kezdésképp csak egy hat színből álló gyurmakészletet vettem. Szerencsémre nekem nem próbálta bekapni és megenni, de azért érdemes odafigyelni és az elején megtanítani a gyerekeket arra, hogy nem hamikáról van szó. Nagyon jó minőségű gyurmák ezek, bár nem is olcsó termékekről van szó. Sajnos sokszor nem lett visszazárva a gyurma a dobozába, ezért hát másnapra teljesen használhatatlan lett és kiszáradt, pedig az elején nagyon lelkesen minden este átnéztem a gyurmás dobozokat, hogy benne van- e a tartalma. Így mára elérkeztünk oda, hogy nincs több doboz, nincs több gyurma, ellenben a gyerkőc gyurmáért kiált. Nagyon sok anyukánál láttam a neten, hogy sógyurmáznak a gyerekkel, elég régi dolog ez és közkedvelt alternatíva. Egyszerű otthon található alapanyagokból összeállítható, rengeteg recept van fent az interneten. Ahogy keresgéltem, láttam nagyon sokféle elkészítési módját a gyurmának, lehet például főzött verziót is készíteni, a későbbiekben szeretném majd ezt a módszert is kipróbálni. A sógyurmát kiszárítjuk, ha már kiélveztük a nyújtás-gyúrás mókás perceit, így az elkészült műalkotásokat kiszárítva akár csodás kis ajándéktárgyakat, emlékeket, játékokat készíthetünk. Nekem nem ez volt a cél elsősorban, szimplán a móka miatt, és a gyurmázás élménye miatt kezdtünk bele. Itt is kell vigyázni arra, hogy a kicsi nehogy a szájába vegye, hiába természetes alapanyagokból készül, de vigyázzunk, hogy ne nyelje le. Én a receptet az www.okosjatek.hu -ról néztem le.

A méréshez szükség lesz egy bögrére, igazából mindegy mekkora, az arányokon nem változtat.

Hozzávalók:  2 bögre finomliszt  1 bögre apró szemcséjű só  ¾ bögre víz


Gyúrjuk simára a hozzávalókat, akár egy tésztát, ha még esetleg morzsolódna a gyurma, akkor kanalanként adjunk hozzá annyi vizet, míg össze nem áll. Ha szeretnénk színes gyurmát kapni, akkor akár részekre osztva adhatunk hozzá ételfestéket is. Nekem most az nem volt itthon, így maradt az alapszín.

Aztán kezdődhet is a móka!


Nekem kicsit tapadt, de könnyen lehetett gyúrni, arra figyeljünk majd, hogy a kész formákat esetleg tegyük rá sütőpapírra és így hagyjuk megszáradni. Valamint meg kell néha fordítani ha, az egyik oldal már megszáradt, de midezt óvatosan tegyük.


Pár nap alatt kiszáradnak a figurák és lehet festeni, díszíteni őket. Nekem nagyon élvezte a kicsi az egész folyamatot, segített összegyúrni, aztán magát a kész gyurmát is szívesen formázgatta, nyújtogatta.


Ha esetleg nincs otthon gyurmátok, de szeretnétek kipróbálni a kisgyerkőccel, akkor próbáljátok ki ti is a sógyurmát. Ha nem is ezt a receptet, de rengeteg változat van a neten, kinek melyik válik be.

Jó szórakozást!

Comentários


Kövess minket Instagramon is!

  • Instagram

©2020 by Pelenk@nyu. Proudly created with Wix.com

bottom of page